Dywersyfikacja źródeł finansowania NGO

utworzone przez | gru 29, 2023 | Blog

Skuteczność oraz istnienie organizacji pozarządowej najczęściej zależą od stabilności finansowej. Przy takim podejściu dywersyfikacja źródeł finansowania staje się fundamentalnym narzędziem do trwania danej organizacji pozarządowej. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego dywersyfikacja jest ważna.
  • Poznasz różne źródła finansowania NGO.
  • Poznasz sposoby skutecznego łączenia źródeł finansowania NGO.

Minimalizacja ryzyka

Długoterminowe zależności od jednego źródła finansowania mogą sprawić, że organizacja pozarządowa stanie się podatna na dynamicznie zmieniające się otoczenie. Dywersyfikacja źródeł finansowania pomaga zminimalizować ryzyko związane z utratą całości finansowania, które może zajść w przypadku zmiany priorytetów czy nagłego zaprzestania wsparcia przez określonych ofiarodawców.

Stabilizacja

Korzystanie z różnych źródeł finansowania tworzy stabilne fundamenty. Gdy jedno źródło jest mniej dostępne lub maleje, inne mogą zrekompensować stratę, utrzymując ciągłość działań organizacji.

Elastyczność

Kilka źródeł finansowania daje organizacji większą elastyczność w podejściu do realizacji swojej misji. Pozwala na rozwijanie nowych projektów, czy też reagowanie na bieżące potrzeby grup docelowych działań pomocowych.

Poniżej pragnę przedstawić Ci kilka źródeł finansowania twojej organizacji pozarządowej. Pamiętaj, że to do Ciebie należy decyzja, w jaki sposób zbilansować budżet organizacji. Postanowiłem, że przy każdym elemencie potencjalnego źródła finansowania działań, zawrę jedno, dwa przemyślenia, które wynikają bezpośrednio z moich doświadczeń pracy w III sektorze. 

Grantodawcy instytucjonalni zarówno krajowi, jak i międzynarodowi.

Dotacje rządowe lub od organizacji międzynarodowych mogą stanowić znaczącą część budżetu NGO. Jednak zależność od nich może być ryzykowna, zważywszy na ewentualne zmiany w otoczeniu politycznym nie tylko wokół konkretnych instytucji, ale przede wszystkim kierunku obejmowania wsparcie danych obszarów. Chodzi mi na przykład o segmenty działań skupionych wokół pożytku publicznego.

Grantodawcy III sektora

Fundacje oraz prywatni filantropowie często udzielają grantów na skonkretyzowane projekty. To niewątpliwie stabilne źródło finansowania. Jednak konkurencja o wskazane środki zazwyczaj jest ogromna.

Darczyńcy indywidualni/donatorzy

Darowizny od darczyńców indywidualnych mogą stanowić istotny element budżetu Twojej organizacji. Regularne wpływy od osób prywatnych mogą przełożyć się na trwałe relacje. Natomiast trwałe relacje wpłyną na wsparcie cykliczne Twoich działań

Darczyńcy korporacyjni

Współpraca z przedsiębiorstwami to nie tylko źródło finansowania, ale również szansa na partycypowanie w projektach, które przyniosą korzyści obu stronom.

Fundusze unijne i projekty specjalne

Biorąc udział w projektach unijnych czy też innych specjalnych programach, NGO może uzyskać finansowanie na określony cel, co często stanowi znaczący zastrzyk środków finansowych liczonych w setkach tysięcy euro. Minusem jest to, iż tego typu projekty są niezwykle skomplikowane i trudne do rozliczenia. Początkujące organizacje pozarządowe mogą łatwo wpaść w kłopoty finansowe.

Aby dopełnić w całości obraz dywersyfikacji źródeł finansowania NGO warto, abyś był zaznajomiony ze swego rodzaju samouczkiem, który można sprowadzić do kilku poniższych kroków.

Planuj i realizuj zamierzenia

Opracuj strategię finansową obejmującą przynajmniej 5 lat. Uwzględnij w niej kamienie milowe, komponent procentowy budżetu, prognozy i ryzyka. Umożliwi Ci to dostosowanie twoich zamierzeń do ewentualnych zmian otoczenia organizacji w kontekście pozyskiwania skonkretyzowanego finansowania.

Networking i budowanie sieci partnerów.

Rozwijaj relacje z różnymi partnerami, zarówno instytucjonalnymi, jak i indywidualnymi darczyńcami. Z doświadczenia wiem, że silna sieć partnerów potrafi uratować skórę w trudnych chwilach.

Kampanie fundraisingowe.

Konstruuj i przeprowadzaj regularne kampanie fundraisingowe, zarówno online, jak i offline. Pamiętaj, że dzięki takiemu podejściu będziesz mógł przyciągnąć nowych darczyńców. W tym celu wykorzystuj różne kanały komunikacji.

Działalność gospodarcza.

Jeśli masz zasoby i ku temu predyspozycje, to rozważ rozwijanie projektów, które generują dochód, takie jak płatne szkolenia czy usługi doradcze. Działalność gospodarcza w NGO stanowi doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnych źródeł finansowania.

Monitoring.

Nie zapomnij być elastycznym. Ponadto regularnie monitoruj efektywność poszczególnych źródeł finansowania i dostosuj strategię w zależności od zmieniających się warunków. Ewaluacja i monitoring, to kwestie, których absolutnie nie możesz zlekceważyć.

Dywersyfikacja źródeł finansowania to istotny element, każdej strategii rozwoju NGO. Stwarza to możliwość nie tylko przetrwania, ale także rozwijania, realizowania ambitnych projektów oraz wypełnienia misji skonkretyzowanych organizacji pozarządowych. Wobec opisywanej perspektywy ważne jest elastyczne podejście, długoterminowe planowanie i budowanie trwałych relacji z grantodawcami i darczyńcami zarówno indywidualnymi, jak i korporacyjnymi.

Piotr Matryba

Fundraiser

Pomagam NGO budować silne podstawy funkcjonowania. I Jestem wieloletnim praktykiem III Sektora I Pokażę Ci sprytne fundraisingowe sztuczki. I Wspólnie napiszemy Twoją własną strategię fundraisingową.

Drogi czytelniku, jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej, zachęcamy do odwiedzenia konkretnych sekcji na naszej stronie 4-NGO.org:

Kursy dla NGO

Znajdziesz tu szkolenia online i stacjonarne, które pomogą Ci zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia NGO.

Usługi dla NGO

Skorzystaj z naszych usług profesjonalnych, takich jak pomoc w zakładaniu fundacji, stała obsługa prawna, konsultacje projektów czy RODO dla NGO.

Mentoring

Otrzymaj indywidualne wsparcie od doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Ci w prowadzeniu fundacji, pisaniu projektów, koordynacji działań czy pozyskiwaniu środków

Klub NGO

Dołącz do naszej społeczności i korzystaj z okazji do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz uczestniczenia w ekskluzywnych wydarzeniach dla członków klubu

Blog

Śledź nasz blog, na którym regularnie publikujemy artykuły i porady dotyczące zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych.

Narzędzia NGO

Skorzystaj z naszych praktycznych narzędzi, takich jak Planer NGO, który pomoże Ci w organizacji i planowaniu działań Twojej organizacji.

.

Wzory dokumentów

Pobierz gotowe wzory dokumentów, które ułatwią Ci przygotowanie niezbędnych formalności.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony 4-NGO.org, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji, narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej. Razem możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie!

 

Przeczytaj również inne wpisy

Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.

Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.

Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie,...

Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?

Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?

Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...

Newsletter

Dołącz do Nas!

Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.

Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!

error: NIe kopiuj !!
Share This