Fundacja Idylla – jak powstała okiem eksperta ds. Prawa!
Dzisiaj przedstawię Wam krok po kroku jak powołaliśmy naszą Fundację Idylla.
Akt fundacyjny
Pierwszym podstawowym aktem, tak jak w przypadku każdej fundacji, był akt fundacyjny stanowiący oświadczenie woli naszej fundatorki o powołaniu Idylli. Ten dokument sporządzony w formie aktu notarialnego był początkiem naszej drogi, wskazał nam cel fundacji i wysokość funduszu założycielskiego oraz inne podstawowe informacje pozwalające stworzyć statut fundacji, zgodny z wolą fundatorki.
Statut fundacji
Kolejnym krokiem był statut. Po konsultacjach z nasza fundatorką ustaliliśmy zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Fundatorka postanowiła zachować do wyłącznej kompetencji obowiązki nadzorcze, stanowiące oraz kontrolne w fundacji. Zatem do jej wyłącznej kompetencji pozostał: wybór, powoływanie i odwoływanie członków zarządu fundacji; uchwalanie zasad zatrudniania i wynagradzania członków zarządu, w tym wysokości wynagrodzeń; kontrola pracy członków zarządu fundacji; przeprowadzanie przez fundatorkę lub przez osoby powołane przez nią, inspekcji gospodarki fundacji, kontroli ksiąg rachunkowych, badania słuszności i celowości poczynionych wydatków. Ponadto fundatorka podjęła decyzję, że fundacja będzie prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności statutowej.
Kompletowanie dokumentów
Mając gotowy statut mogliśmy skompletować pozostałe dokumenty potrzebne do wniosku rejestracyjnego. Do rejestracji naszej fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym potrzebowaliśmy, poza oświadczeniem o ustanowieniu fundacji (akt notarialny) oraz podpisanym przez fundatorkę statutem fundacji, jeszcze uchwały o powołaniu władz fundacji. Zgodnie z naszym statutem zarząd został powołany w składzie dwóch członków. Fundatorka postanowiła wejść w skład tego organu, pełniąc funkcję prezesa zarządu. Wystarczyło jeszcze odebrać oświadczenia członków zarządu o adresie do doręczeń i można było rejestrować fundację – każdy członek zarządu złożył oświadczenie o swoim adresie pod który można dostarczać korespondencję.
Pełnomocnictwa
Mając wyżej wskazany komplet dokumentów potrzebowałem jeszcze pełnomocnictwa do rejestracji stowarzyszenia w KRS, udzielonego przez członków zarządu. Po opłaceniu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa mogłem dokonać rejestracji naszej fundacji.
Rejestracja fundacji w KRS
Czynności tej dokonałem na Portalu Rejestrów Sądowych w formie elektronicznej na urzędowych formularzach. Musiałem złożyć formularz podstawowy, służący do zgłoszenia fundacji KRS-W20 oraz formularz służący do zgłoszenia osób wchodzących w skład zarządu KRS-WK. Oczywiście do wniosku załączyłem komplet dokumentów wskazanych wyżej, powołujących fundację oraz dowód uiszczenia opłaty za rejestrację w KRS. Fundacja z działalnością gospodarczą płaci za rejestrację 600 zł.
Mając na uwadze, że zgodnie z przepisami fundacja podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie później niż 7 dni od złożenia aktu fundacyjnego (art. 22 ustawy o KRS), musieliśmy wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku w KRS przygotować w tym terminie.
Sąd po sprawdzeniu formalnie i merytorycznie naszego wniosku zarejestrował naszą fundację. Od dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nasza fundacja uzyskała osobowość prawną i zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. – o fundacjach (Dz.U. 2023.0.166 t.j.), mogła rozpocząć działalność.
Paweł Nowacki
Prawnik
Od 2000 roku związany z obsługą cywilno-prawną, od Głównego Urzędu Ceł po Izbę Celną w Warszawie, Ponad 10 lat pracy jako Asystent Sędziego w Izbie Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od dwóch lat związany z jedną z warszawskich kancelarii prawnych
Drogi czytelniku, jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej, zachęcamy do odwiedzenia konkretnych sekcji na naszej stronie 4-NGO.org:
Kursy dla NGO
Usługi dla NGO
Mentoring
Klub NGO
Blog
Narzędzia NGO
.
Wzory dokumentów
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony 4-NGO.org, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji, narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej. Razem możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie!
Przeczytaj również inne wpisy
Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.
Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie,...
Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?
Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...
4 korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do zarządzania finansami w organizacjach non-profit
Zadowolenie obserwuję, że organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po oprogramowania do zarządzania finansami. Niewątpliwie profesjonalizację we wskazanym segmencie powoduje swego rodzaju optymalizację działań i umożliwia osiągać lepsze wyniki. W tym artykule...
Newsletter
Dołącz do Nas!
Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.
Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!