Jak skutecznie budować portfel fundraisingowy
Budowa skutecznego portfela fundraisingowego jest jednym z istotnych elementów budżetu organizacji pozarządowych. Dobrze zbilansowany budżet zwiększy zdolność do utrzymywania i stabilizacji finansowania działań danych organizacji. Niewątpliwie poszczególne podmioty trzeciego sektora potrzebują różnorodnych źródeł finansowania, aby zapewnić stabilność finansową i kontynuować swoją misję.
W tym artykule omówię główne składniki portfela fundraisingowego, które warto uwzględnić przy opracowywaniu strategii pozyskiwania funduszy.
Dotacje i granty
Dotacje i granty to jeden z najpopularniejszych składników portfela fundraisingowego większości organizacji pozarządowych. Tego typu środki finansowe mogą pochodzić od różnych instytucji, takich jak fundacje (również spółek Skarbu Państwa), podmioty służby cywilnej, organizacje międzynarodowe, korporacje, a nawet od innych podmiotów trzeciego sektora (np. konkursy regrantingowe). Aby sobie ułatwić pewne działania, powinniście wyznaczyć jeden dzień w tygodniu, który poświęcicie na stałe monitorowanie dostępnych źródeł finansowania. Pozwoli to wam aplikować o odpowiednie granty i dotacje zgodne z misją i celami własnej organizacji. Warto również zainwestować czas w przygotowanie profesjonalnych wniosków (lub skorzystać z usług ekspertów 4-NGO) oraz skoncentrować się na budowaniu profesjonalnych (nie mylić z towarzyskimi) relacji z grantodawcami. Z moich doświadczeń wynika, że wszystkie wskazane elementy zwiększają szanse na dofinansowanie twojej inicjatywy.
Darowizny od osób prywatnych
Wsparcie od osób prywatnych, czyli darowizny od darczyńców indywidualnych, w moim odczuciu stanowi bardzo ważny składnik portfela fundraisingowego. Aby rozwijać wskazany segment, należy prowadzić kampanie fundraisingowe, zachęcać do regularnych darowizn lub współpracować z ambasadorami, którzy będą promować naszą misję i zachęcać innych do wsparcia. Istotne jest, aby dbać o relacje z darczyńcami, informować ich o efektach ich wsparcia i budować zaufanie oraz dziękować za każdą wpłatę.
Dochody z akcji fundraisingowych
Organizacje pozarządowe mogą organizować różnego rodzaju akcje fundraisingowe, takie jak imprezy charytatywne, licytacje, biegi, koncerty czy aukcje. Dochody z tego typu przedsięwzięć stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznych kampanii fundraisingowych. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że ze względu na swoją “obecność” przyciągają uwagę odbiorców, którzy z różnych względów nie są zainteresowani wspieraniem pod względem finansowym organizacji pozarządowych.
Fundraising Korporacyjny
Współpraca z biznesem jako sponsorami może przynieść organizacji pozarządowej nie tylko wsparcie finansowe, ale także wzmocnić jej pozycję i zwiększyć rozpoznawalność. Warto budować długoterminowe relacje z partnerami biznesowymi, aby osiągnąć korzyści obustronne i realizować wspólne cele. Pamiętaj, że biznes kocha “korzyści” z podjętej współpracy. Warto, abyś przed rozpoczęciem kampanii fundraisingowej nakierowanej na przedsiębiorców, w pierwszej kolejności skonstruował “katalog Korzyści”.
Wpływy z Działalności Gospodarczej
Organizacje pozarządowe mogą założyć również działalność gospodarczą. Z zadowoleniem obserwuję, że coraz więcej podmiotów trzeciego sektora decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W szczególności jest ona niezwykle przydatna w momencie jeśli działania organizacją są skupione wokół jakiś eksperckich inicjatyw. Pamiętaj, że dystrybuując określone dobra, które są wytwarzane przez twoją organizację (np. książki, rękodzieła, wynajem pomieszczeń, etc.) nie będziesz musiał płacić podatku CiT ani Vat (naturalnie pod pewnymi warunkami).
Budowa portfela fundraisingowego dla organizacji pozarządowej wymaga zróżnicowanego podejścia i zaangażowania w różne formy pozyskiwania funduszy. Składniki takie jak dotacje, darowizny od osób prywatnych, dochody z akcji fundraisingowych, wsparcie członków, wpływy z działalności gospodarczej oraz sponsorstwo korporacyjne stanowią kluczowe elementy całego procesu. Kluczem do sukcesu jest systematyczne poszukiwanie nowych źródeł finansowania, profesjonalne podejście do tworzenia wniosków i kampanii, a także budowanie trwałych relacji z darczyńcami i partnerami biznesowymi. Dzięki zróżnicowanemu portfelowi fundraisingowemu organizacja pozarządowa, osiągnie stabilizację finansową. To natomiast pozwala prowadzić działania na jeszcze większą skalę. “Jednym słowem” warto dążyć do dywersyfikacji źródeł finansowania twojej organizacji.
Piotr Matryba
Fundraiser
Pomagam NGO budować silne podstawy funkcjonowania. I Jestem wieloletnim praktykiem III Sektora I Pokażę Ci sprytne fundraisingowe sztuczki. I Wspólnie napiszemy Twoją własną strategię fundraisingową.
Drogi czytelniku, jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej, zachęcamy do odwiedzenia konkretnych sekcji na naszej stronie 4-NGO.org:
Kursy dla NGO
Usługi dla NGO
Mentoring
Klub NGO
Blog
Narzędzia NGO
.
Wzory dokumentów
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony 4-NGO.org, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji, narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej. Razem możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie!
Przeczytaj również inne wpisy
Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.
Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie,...
Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?
Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...
4 korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do zarządzania finansami w organizacjach non-profit
Zadowolenie obserwuję, że organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po oprogramowania do zarządzania finansami. Niewątpliwie profesjonalizację we wskazanym segmencie powoduje swego rodzaju optymalizację działań i umożliwia osiągać lepsze wyniki. W tym artykule...
Newsletter
Dołącz do Nas!
Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.
Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!