Jak utworzyć spółdzielnię socjalną
Drogi Społeczniku dzisiaj wprowadzimy Ciebie w świat Spółdzielni Socjalnych. Źródłem wiedzy i informacji na temat działania tego typu podmiotów jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych.(Dz.U.2023.0.802 t.j.).
Czym jest spółdzielnia socjalna
W największym skrócie Spółdzielnia socjalna, to podmiot łączący cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej (przedsiębiorstwo społeczne). Członkami spółdzielni socjalnej muszą być co najmniej w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ustawowo celem spółdzielni jest powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków. Spółdzielnia socjalna, ma charakter zbliżony do spółdzielni pracy, podstawą jej działania jest osobiste świadczenie pracy przez jej członków, którego celem jest aktywizacja społeczna lub zawodowa.
Spółdzielnia socjalna jest instytucją posiadającą osobowość prawną. W sprawach nieuregulowanych ustawą o spółdzielniach socjalnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648).
Jako osoba prawna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego na wniosek założycieli, do którego obowiązkowo dołączają zaświadczenia potwierdzające ich status jako osób należących do wymienionych kategorii (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o statusie bezrobotnego, zaświadczenie o statusie bezdomnego realizującego indywidualny program wychodzenia z bezdomności, o zakończeniu przez osoby uzależnione wymaganych programów terapeutycznych itp.). Oczywiście jako osoba prawna musi mieć uregulowaną strukturę organizacyjną. Powołując taką organizację należy opracować statut spółdzielni, w którym znajdą się między innymi takie informacje jak: nazwa (z odpowiednim rozszerzeniem wymaganym przez ustawę), miejsce siedziby, przedmiot działalności, zasady wyboru i odwoływania władz, a także wprowadzania zmian w statucie.
W Krajowym Rejestrze Sądowym należy przedłożyć odpowiednie wnioski (KRS-W5, KRS-WK, KRS-WM), protokół ze zgromadzenia, listę członków spółdzielni z ich oryginalnymi podpisami, uchwałę o jej powołaniu, o przyjęciu statutu, zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich uprawnień do założenia spółdzielni. Po złożeniu tych dokumentów należy postarać się o otrzymanie numeru REGON i NIP. Przy rejestracji, od spółdzielni nie pobiera się opłat sądowych.
Spółdzielnię socjalną mogą utworzyć dwie osoby prawne, bądź minimum trzy osoby fizyczne – z obowiązkiem uzupełnienia składu członkowskiego spółdzielni do 5 osób w terminie 12 miesięcy.
Ponadto Spółdzielnię socjalną mogą założyć osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych zaliczające się do przynajmniej jednej z następujących kategorii:
a) bezrobotni,
b) niepełnosprawni,
c) uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia,
d) chorzy psychicznie,
e) bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
f) osoby opuszczające więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną,
g) uchodźcy uczestniczący w indywidualnym programie integracji,
Spółdzielnię socjalną mogą również założyć co najmniej dwie spośród następujących osób prawnych:
a) organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
b) jednostki samorządu terytorialnego;
c) kościelne osoby prawne
Spółdzielnie socjalne mogą liczyć między innymi na wsparcie finansowe z:
- Funduszu Pracy,
- środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- programów resortowych m.in. Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (Program ASOS),
- Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO).
- PFRON
Rada 1
Członkami spółdzielni socjalnej muszą być co najmniej w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ustawowo celem spółdzielni jest powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy jej członków.
Rada 2
Spółdzielnia socjalna jest instytucją posiadającą osobowość prawną. W sprawach nieuregulowanych ustawą o spółdzielniach socjalnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648). Podstawą jej działania jest osobiste świadczenie pracy przez jej członków, którego celem jest aktywizacja społeczna lub zawodowa.
Rada 3
Spółdzielnia socjalna jako osoba prawna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego na wniosek założycieli. W KRS należy przedłożyć odpowiednie wnioski (KRS-W5, KRS-WK, KRS-WM), protokół ze zgromadzenia, listę członków spółdzielni z ich oryginalnymi podpisami, uchwałę o jej powołaniu, o przyjęciu statutu, zaświadczenie o posiadaniu odpowiednich uprawnień do założenia spółdzielni.
Rada 4
Spółdzielnię socjalną mogą utworzyć dwie osoby prawne, bądź minimum trzy osoby fizyczne – z obowiązkiem uzupełnienia składu członkowskiego spółdzielni do 5 osób w terminie 12 miesięcy.
Rada 5
Źródłem wiedzy i informacji na temat działania Spółdzielni socjalnych jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych. (Dz.U.2023.0.802 t.j.).
Rada 6
Statutowa działalność spółdzielni socjalnej w części obejmującej działalność w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji, nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221 i 641) i może być prowadzona jako statutowa działalność odpłatna lub działalność nieodpłatna.
Rada 7
Rachunkowe wyodrębnienie statutowej działalności odpłatnej spółdzielni. Prowadzenie przez spółdzielnie socjalne statutowej działalności odpłatnej lub nieodpłatnej wymaga rachunkowego wyodrębnienia tych form działalności w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników, z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości.
Rada 8
Stosunek pracy między spółdzielnią socjalną a jej członkiem nawiązuje się na podstawie spółdzielczej umowy o pracę w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze.
Rada 9
Spółdzielnia socjalna może zatrudniać pracowników niebędących członkami spółdzielni, z tym że łączna liczba osób zagrożonych wykluczeniem społecznym , nie może być niższa niż 50% w stosunku do ogółu członków spółdzielni i osób zatrudnionych w spółdzielni socjalnej.
Rada 10
Spółdzielnia socjalna może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków, pracowników oraz ich środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571).
Paweł Nowacki
Prawnik
Od 2000 roku związany z obsługą cywilno-prawną, od Głównego Urzędu Ceł po Izbę Celną w Warszawie, Ponad 10 lat pracy jako Asystent Sędziego w Izbie Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od dwóch lat związany z jedną z warszawskich kancelarii prawnych
Drogi czytelniku, jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej, zachęcamy do odwiedzenia konkretnych sekcji na naszej stronie 4-NGO.org:
Kursy dla NGO
Usługi dla NGO
Mentoring
Klub NGO
Blog
Narzędzia NGO
.
Wzory dokumentów
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony 4-NGO.org, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji, narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej. Razem możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie!
Przeczytaj również inne wpisy
Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.
Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie,...
Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?
Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...
4 korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do zarządzania finansami w organizacjach non-profit
Zadowolenie obserwuję, że organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po oprogramowania do zarządzania finansami. Niewątpliwie profesjonalizację we wskazanym segmencie powoduje swego rodzaju optymalizację działań i umożliwia osiągać lepsze wyniki. W tym artykule...
Newsletter
Dołącz do Nas!
Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.
Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!