Mechanizm Organizacji Aukcji Charytatywnych
Organizacja licytacji charytatywnych przez podmioty III sektora, to dobra szansa na pozyskanie środków na wsparcie ich działalności. Na mechanizm organizacji licytacji składa się wiele elementów. Najważniejszymi są dobroczynność i emocje.
W tym artykule objaśnię Ci, jak sprawnie zorganizować cały proces oraz na co zwrócić szczególnie uwagę.
Wybór celu.
Aukcje charytatywne stanowią doskonałe uzupełnienie skonkretyzowanych akcji fundraisingowych. Pierwszym etapem organizacji udanej licytacji jest wybór celu, na jaki będziesz zbierał pieniądze. Pozwoli Ci to określić, ile osób będzie zainteresowanych wzięciem udziału w licytacji.
Pozyskanie darczyńców i przedmiotów.
Każda udana licytacja zawiera dwa podstawowe elementy. Są nimi darczyńcy oraz przedmioty, które można licytować. Pamiętaj, że udział w licytacji mogą brać zarówno darczyńcy indywidualni, jak i korporacyjni. Warto pozyskiwać przedmioty nie tylko o wartości materialnej, ale również tych, które mają wartość emocjonalną. Ja na przykład przygotowania do licytacji rozpoczynam od oddzwonienia lub wysłania wiadomości e-mail, do darczyńców, którzy już wspierają działania organizacji z zapytaniem, czy nie posiadają jakichś przedmiotów, które chcieliby przekazać na rzecz aukcji charytatywnej. Zachęcam ich, aby przedmioty miały jakąś wartość emocjonalną. To może być np. pocztówka z odległego kraju, obraz namalowany przez nich samych lub ich dziecko, etc. Możesz zaproponować również licytacje vouchera na wspólną kolację z zarządem Twojej organizacji, rozgrywkę partii w chińczyka lub na usługę, którą świadczy Twoja organizacja.
Wybór platformy licytacyjnej
Możesz przebierać w najróżniejszych platformach umożliwiających zorganizowanie aukcji charytatywnej. Przykładowo może to być np. Allegro Charytatywnie. Ja jednak jestem zwolennikiem organizacji aukcji charytatywnych na grupach w mediach społecznościowych. Decydując się na taki krok, musisz jedynie założyć grupę oraz ją wypromować wśród odbiorców działań Twojego organizacji pozarządowej. Oczywiście w przypadku organizacji aukcji charytatywnych stacjonarnie jest Ci potrzebna jedynie lokal, gdzie będzie organizowana akcja, scena (lub inne wyznaczone miejsce) oraz umiejętne przeprowadzenie samej aukcji. Bardzo istotne jest, abyś potrafił przyciągnąć uwagę osób, które pojawią się na aukcji. Tu jednak wchodzimy w kwestie umiejętności interpersonalnych, które do organizacji samej licytacji nie są niezbędne.
Promocja aukcji charytatywnych
Aby licytacja była sukcesem, konieczna jest skuteczna promocja. Najprościej jest wykorzystać media społecznościowe, strony internetowe, a nawet tradycyjne media (np. dzięki opisowi historii naszego podopiecznego), aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych uczestników. Ważne jest, aby podkreślić cel charytatywny oraz krótko scharakteryzować każdy z licytowanych przedmiotów. Koniecznie wstaw informację, kto dany przedmiot podarował na aukcję (to dobry moment na publiczne podziękowania). W przypadku organizacji licytacji online warto przesłać spersonalizowane wiadomości (lub odbyć rozmowy telefoniczne) z dotychczasowymi darczyńcami lub szerzej odbiorcami działań. Nie zapomnij przesłać linku do grupy, gdzie będzie odbywać się licytacja.
Przebieg licytacji
Tak jak zapewne wiesz, licytacje polegają na tym, że uczestnicy składają oferty na wybrane przedmioty, starając się prześcignąć innych uczestników. Dlatego też każdorazowo musisz dać jasny komunikat dotyczący pułapu cenowego oraz czasu trwania licytacji. Opisywany przebieg może być przeprowadzony zarówno na żywo jak i online. Nie zapomnij poinformować, gdzie zwycięzca powinien wpłacić kwotę za przedmiot. Możesz go odesłać do zbiórki crowdfundingowej lub wysłać do niego dane konta Twojej organizacji. Pamiętaj, że przedmiot wysyłasz w momencie otrzymania przelewu (nigdy przed).
Komunikacja z odbiorcami
Trwanie licytacji, to doskonała okazja, aby regularnie informować uczestników o jej przebiegu. Spersonalizowane wiadomości oraz oznaczenia o nowych ofertach, zbliżającym się zakończeniu licytacji i osiągniętych celach finansowych, mogą napędzić Ci całą akcję. Ponadto tego typu działania budują społeczność wokół Twojej organizacji oraz zwiększają zaangażowanie odbiorców.
Zakończenie licytacji
Po zakończeniu licytacji warto pokusić się o publikacje “historii sukcesu” Twojej aukcji charytatywnej. Ważne, żebyś uczciwe i przejrzyście przedstawił odbiorcom, co zostało zakupione/zrobione za pieniądze z aukcji. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś prowadził ciągłe licytacje. W takim przypadku celem może być np. sfinansowanie Twojej działalności misyjnej. Czyli np. na bieżące utrzymanie budynku hospicjum, etc.
Podziękowania darczyńcom
Będę powtarzał to za każdym razem. Podziękowanie jest bardzo, ale to bardzo istotnym elementem każdego działania fundraisingowego. Dlatego też nie zapomnij podziękować wszystkim darczyńcom i zwycięzcom licytacji. Najlepiej, gdybyś im podziękował w różnych miejscach publicznie (przy każdej możliwej okazji), na stronie internetowej, przez media społecznościowe, za pośrednictwem spersonalizowanych wiadomości email lub rozmowy telefonicznej. Dzięki takiemu zabiegowi Twoi darczyńcy poczują się docenieni, co zwiększy szanse na ich udział w przyszłych aukcjach charytatywnych.
Licytacje stanowią świetne uzupełnienie Twoich działań fundraisingowych. Są niezwykle przydatne w momencie, gdy wokół Twojej organizacji skonsolidowała, się stała grupa odbiorców. Osobiście rekomenduje przeprowadzenie licytacji online, gdyż w o wiele prostszy sposób można nimi zarządzać. Ich plusem jest również to, że mogą one trwać nieprzerwanie. Inną radę, jaką mogę Ci udzielić, jest sugestia, iż o wiele korzystniej na początku przygody z fundraisingiem, jest zacząć od prostszych działań jak np. organizacja zbiórki crowdfundingowej.
Piotr Matryba
Fundraiser
Pomagam NGO budować silne podstawy funkcjonowania. I Jestem wieloletnim praktykiem III Sektora I Pokażę Ci sprytne fundraisingowe sztuczki. I Wspólnie napiszemy Twoją własną strategię fundraisingową.
Drogi czytelniku, jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej, zachęcamy do odwiedzenia konkretnych sekcji na naszej stronie 4-NGO.org:
Kursy dla NGO
Znajdziesz tu szkolenia online i stacjonarne, które pomogą Ci zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia NGO.
Usługi dla NGO
Skorzystaj z naszych usług profesjonalnych, takich jak pomoc w zakładaniu fundacji, stała obsługa prawna, konsultacje projektów czy RODO dla NGO.
Mentoring
Otrzymaj indywidualne wsparcie od doświadczonych ekspertów, którzy pomogą Ci w prowadzeniu fundacji, pisaniu projektów, koordynacji działań czy pozyskiwaniu środków
Klub NGO
Dołącz do naszej społeczności i korzystaj z okazji do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz uczestniczenia w ekskluzywnych wydarzeniach dla członków klubu
Blog
Śledź nasz blog, na którym regularnie publikujemy artykuły i porady dotyczące zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych.
Narzędzia NGO
Skorzystaj z naszych praktycznych narzędzi, takich jak Planer NGO, który pomoże Ci w organizacji i planowaniu działań Twojej organizacji.
.
Wzory dokumentów
Pobierz gotowe wzory dokumentów, które ułatwią Ci przygotowanie niezbędnych formalności.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony 4-NGO.org, gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji, narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w założeniu i prowadzeniu organizacji pozarządowej. Razem możemy przyczynić się do pozytywnych zmian w naszym społeczeństwie!
Przeczytaj również inne wpisy
Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.
Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie,...
Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?
Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...
4 korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do zarządzania finansami w organizacjach non-profit
Zadowolenie obserwuję, że organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po oprogramowania do zarządzania finansami. Niewątpliwie profesjonalizację we wskazanym segmencie powoduje swego rodzaju optymalizację działań i umożliwia osiągać lepsze wyniki. W tym artykule...
Newsletter
Dołącz do Nas!
Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.
Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!