Odlicz od podatku darowiznę na fundację i stowarzyszenia.
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto przypomnieć podstawowe zasady dotyczące przekazywania darowizn. Zaznaczam, że “zwykłe” (wpisane w rejestr) organizacje pożytku publicznego (OPP) wszem wobec ogłaszają i namawiają do skorzystania z odliczenia
darowizny od podatku dochodowego. I MAJĄ RACJĘ, GDYŻ MOŻNA TO ROBIĆ BEZ WAHANIA!
Jednak, co w przypadku organizacji, które tego statusu nie posiadają? Czy darowizna przekazana tego typu organizacji pozarządowej również może być uwzględniona jako podstawa do odliczenia od podatku?
Coraz więcej osób wspiera finansowo organizacje pozarządowe, zauważając ich znaczący wpływ na społeczeństwo. Przekazując darowiznę, którejś z organizacji pozarządowych musisz wiedzieć, że nie jest konieczny status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), aby móc odliczyć darowiznę od twojego podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 26 ust. 1. pkt 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istnieje możliwość odliczenia darowizn przekazywanych organizacjom pozarządowym, nawet jeśli nie posiadają one statusu OPP. Kluczowym warunkiem jest jednak to, aby darowizna była
przeznaczona na cele pożytku publicznego, zgodnie z realizowanymi statutowo celami danej organizacji.
Cele pożytku publicznego są precyzyjnie określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co sprawia, że możliwe jest skierowanie udzielonego wsparcia na konkretne obszary działalności. Są to np. pomoc społeczna, działalność charytatywna, działalność na rzecz integracji cudzoziemców, ochrona zdrowia (również psychicznego), etc.
Pełny wykaz obszarów działalności pożytku publicznego znajduje się pod tym linkiem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030960873/U/D20030873Lj.pdf
Warto zauważyć, że odliczeniu podlega wysokość przekazanej darowizny, jednak nie może ona przekroczyć 6% uzyskanego rocznego dochodu darczyńcy. Zatem jeśli przez cały rok zarobiłeś 1000,00 złotych i przekazałeś jakiejś organizacji pozarządowej darowiznę na cele pożytku publicznego w wysokości 60 złotych (maks limit 6% w skali roku), to będziesz mógł odliczyć sobie od podatku maksymalną kwotę darowizny. Czyli państwo polskie zwróci ci te 60 złotych w zwrocie z podatku. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę 1 kwotę darowizny, którą udzieliłeś, we formularzu deklaracji podatkowej i gotowe!
Istotnym aspektem jest także konieczność udokumentowania darowizny poprzez dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji. W tytule przelewu zalecam precyzyjne wskazać cel darowizny związanej z obszarami pożytku publicznego, co eliminuje wszelkie wątpliwości co do spełnienia wymogów przepisów podatkowych. Jeśli wpłaciłeś darowiznę przez którąś z popularnych platform crowdfundingowych i masz pewność, że skonkretyzowana organizacja pozarządowa wykorzysta pieniądze na cele pożytku publicznego, to zawsze możesz poprosić
przedstawicieli wspomnianego podmiotu o wystawienie potwierdzenia udzielonej darowizny.
Jeśli ci to nie wystarczy, to poproś ich o wystawienie oświadczenia co do przekazanych środków finansowych oraz ich przeznaczenia na skonkretyzowaną sferę pożytku publicznego.
W ten sposób, przekazując darowiznę na cele pożytku publicznego, darczyńca nie tylko wspiera ważne inicjatywy, ale również może skorzystać z korzyści polegającej na odliczeniu darowizny od podatku. Tyczy się to również organizacji nieposiadających statusu OPP.
Przekazywanie darowizn finansowych to jeden z wielu sposobów, w jaki można pomagać potrzebującym. Opisana korzyść może być dodatkową zachętą dla darczyńców. Przy całym procesie warto pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie.
Darowiznę rozlicza się w zeznaniu podatkowym obejmującym rok, w którym konkretna kwota została przekazana. Pisząc bardzo obrazowo: Jeśli przekazałeś darowiznę w 2023 roku, to możesz ją sobie odliczyć w 2024 za pośrednictwem złożonego zeznania podatkowego. Jeśli przekazałeś darowiznę w 2024 roku, to będziesz mógł sobie ją odliczyć od podatku w 2025 roku, i tak dalej i dalej i dalej…
A co jeśli zapomniałeś odliczyć darowiznę od podatku z ubiegłych lat? Nic nie szkodzi. Pamiętaj, że możesz dokonać korekty zeznań podatkowych do pięciu lat wstecz od chwili obecnej.
Skontaktować się ze mną możesz pod numerem telefonu: 570 107 431 oraz adresem email: p.matryba@fundacjaidylla.org. Do usłyszenia.
Piotr Matryba
Fundraiser
Pomagam NGO budować silne podstawy funkcjonowania. I Jestem wieloletnim praktykiem III Sektora I Pokażę Ci sprytne fundraisingowe sztuczki. I Wspólnie napiszemy Twoją własną strategię fundraisingową.
Przeczytaj również inne wpisy
Jak wykorzystać crowdfunding do realizacji swoich projektów?
Tak jak pisałem w poprzednich moich artykułach crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na realizację różnorodnych projektów. Dzięki niemu tak naprawdę każdy może zbierać pieniądze na swojeinicjatywy,...
4 korzyści płynące z zastosowania oprogramowania do zarządzania finansami w organizacjach non-profit
Zadowolenie obserwuję, że organizacje pozarządowe coraz częściej sięgają po oprogramowania do zarządzania finansami. Niewątpliwie profesjonalizację we wskazanym segmencie powoduje swego rodzaju optymalizację działań i umożliwia osiągać lepsze wyniki. W tym artykule...
Technologiczne Inwestycje a Budżet Organizacji Charytatywnej: Jak Osiągnąć równowagę?
W dobie cyfrowej transformacji, każda organizacja charytatywna stoi przed wyzwaniem zbalansowania swoich potrzeb technologicznych z ograniczeniami budżetowymi. Niezależnie od tego, czy mowa o zarządzaniu bazą danych darczyńców, digitalizacji kampanii fundraisingowych,...
Newsletter
Dołącz do Nas!
Dołącz do naszej społeczności, uczestnicz w wydarzeniach, korzystaj z kursów, narzędzi, usług i mentoringu.
Razem z 4-NGO.org twórzmy silne, skuteczne i innowacyjne organizacje pozarządowe, które będą wspierać rozwój społeczeństwa!
Na skróty
Kontakt
4-NGO
Ul. Mazowiecka 11/49
00-052 Warszawa
Obsługa zamówień, reklamacji, wszelkich pytań:
Centrala, zarząd główny: